YEME BOZUKLUKLARI

YEME BOZUKLUKLARI

YEME BOZUKLUKLARI

YEME BOZUKLUKLARI

 • ANOREKSİYA NERVOZA
 • BULİMİA NERVOZA
 • TIKANIRCASINA YEMEK BOZUKLUĞU

 • ANOREKSİYA NERVOZA

   Kendi kendine aç kalmak ve bazen kusmak, müshil kullanmak ve aşırı egzersiz yapmak yoluyla aşırı kilo kaybetme durumudur.
  Belirtileri;
  -Normal kiloyu korumayı reddetmek
  -Kilo almaktan aşırı derecede korkmak
  -Kilo ve vücut şekliyle takıntılı şekilde meşgul olmak
  -Çarpıtılmış vücut görünüşü

  BULİMİA

   Bulimia'da kişi yineleyen aşırı yeme dönemleri yaşar ve bu dönemler sırasında denetimini yitirdiği, ruhsal olarak gerçeklikten anlık da olsa kopuşlar yaşadığı hissine kapılır. Yedikten sonra kendini zorla kusturur, fazla spor yapar ya da ilaç (laksatif, idrar söktürücü, vb.) kullanır. Anoreksiaya göre kişinin sorun yaşadığının farkedilmesi daha zordur çünkü normal ağırlıkta ya da biraz kilolu olabilmektedirler.
    Kişinin aşırı yeme dönemleri genellikle stres ve olumsuz duygulanımla tetiklenir. Aşırı yeme sırasında özellikle çikolata, kek, kurabiye gibi yüksek kalorili gıdaları tercih eder. Bulimik epizodları sıklıkla utanç, suçluluk duygusu ve kendini eleştirme takip eder.
  Belirtileri;
  -Devamlı yemek ve kusmak
  -Gıda alımını kontrol edememek
  -Atıştırdıktan sonra kusma yada kendi kendine kusmak, diyet hapları ve müshil kullanmak, aşırı egzersiz yapmak ve aç kalmak
  -Kilo ve vücut şekliyle takıntılı şekilde meşgul olmak

  TIKANIRCASINA YEME BOZUKLUĞU

   Tıkanırcasına Yeme Bozukluğu olan kişi belirli bir zaman diliminde birçok kişinin yiyebileceğinden çok daha fazla miktarda yemek yer. Diğer kişilere göre çok daha hızlı yemek yer. Açlık hissetmediği halde rahatsızlık duygusu oluşana kadar yemeye devam eder. Yedikten sonra kendinden iğrenir, utanır, yoğun mutsuzluk hisseder.
    Vücut biçimi ve ağırlığı ile ilgili endişeleri olmadığı için bulimik kişi gibi yedikten sonra sağlıksız dengeleyici davranışlarda (laksatif, diüretik kullanma, kusma, aşırı spor yapma, vb.) bulunmaz.

  PSİKOLOJİK BOYUTU

    Yeme Bozuklukluğu yaşayan kişilerin duygu durumunda sık değişimler olabilir. Aşırı üzüntü ve durgunluk ya da aşırı mutluluk ve hareketlilik gibi iki uç durum arasında gel-gitler yaşayabilir.
    Yemek saatlerine doğru kaygı düzeyleri artabilir. Sağlıksız bir yeme davranışı sonucu yoğun suçluluk ve değersizlik hissedebilir. Öfke, kaygı ve depresif hisler tolere edemeyeceği bir düzeye ulaşabilir. Duygu durum bozuklukları, kaygı bozuklukları, alkol ve madde kullanımı , cinsel bozukluklar yeme bozukluklarına eşlik edebilecek klinik sorunlardan bazılarıdır.

  SOSYAL BOYUTU

   Tarih boyunca ,toplumun ideal beden ilişkin standartları büyük değişiklikler göstermiştir. Bu kültürel ideal büyük oranda genç kadın tarafından içselleştilmekte, bu kadınlar normal kiloda olsalar da kendilerini şişman olarak algılamaya başlamaktadırlar.
    Yeme bozukluklarının kadınlarda erkeklere göre çok daha fazla görülmesinin önemli bir nedeni, kadınların ince olmayı pekiştiren kültürel standartlardan daha çok etkilenmeleridir. Bu standartlar ince olmayı bir ideal olarak bu denli ortaya çıkardıkça, çok daha fazla sayıda insan aşırı kilolu hale gelmektedir. Ayrıca yeme bozukluklarının başlangıcını diyet yapmak ve kilo almayla ilgili diğer endişelerin izlediği ve toplumsal standartların oldukça belirleyici olduğu görülmektedir.
  html5 bootstrap template by colorlib.com